Session

Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej dla energetyki jądrowej w Polsce

30 Sept 2022, 17:45
Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej (Kraków)

Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej

Akademia Górniczo-Hutnicza Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej ul. Reymonta 19, budynek D-10

Conveners

Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej dla energetyki jądrowej w Polsce

• Paweł Olko (Instytut Fizyki Jadrowej PAN)

Polski Program Energetyki Jądrowej (PPEJ) jest jednym z najważniejszych projektów cywilizacyjnych, mających zapewnić czystą energię dla nas i dla następnych pokoleń. Jednym z najważniejszych, choć ciągle niedocenianych aspektów wprowadzania energetyki jądrowej jest przekonanie społeczeństwa oraz sąsiadów Polski o tym, że potrafimy kompetentnie zapewnić szeroko rozumiane bezpieczeństwo i ochronę radiologiczną OR.
Jesteśmy teraz w ważnym momencie historii, w którym zapadają decyzje dotyczące przyszłości Polski. Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej może się włączyć w ten proces poprzez przygotowywanie wspólnych projektów naukowych, promowanie wiedzy w zakresie OR, konsultowanie rozwiązań prawnych, szeroko pojęta edukację i szkolenie specjalistów. Sekcja Ochrony Radiologicznej, niezwykle aktywna przez wiele początkowych lat istnienia PTFM, w ostatnich latach znacząco ograniczyła swoją działalność. Możemy, i jak uważam powinniśmy, nadać nowy impuls działania sekcji OR, poszerzyć zakres pracy o tematykę istotną dla programu PPEJ, zaprosić do współpracy nowych członków, nawiązać kontakt z gronami decydującymi o rozwoju energetyki jądrowej. Świetną okazją do nadania nowego impulsu działania sekcji Ochrony Radiologicznej jest Kongres PTFM, który odbędzie się na przełomie września i października 2022 w Krakowie.

Building timetable...