Wewnętrzne diagnostyczne poziomy referencyjne w radiologii zabiegowej i tomografii komputerowej

30 Sept 2022, 18:00
Sala 123 (budynek D-10)

Sala 123

Prezentacja ustna Diagnostyka obrazowa Spotkanie Sekcji Diagnostyki Obrazowej

Mrs Wiktoria Piłat (Śląski Uniwersytet Medyczny)

Wstęp: Diagnostyczne poziomy referencyjne (DRL) stanowią formę poziomu badawczego stosowaną do optymalizacji ochrony radiologicznej pacjenta w procedurach diagnostycznych i interwencyjnych. Ilość i różnorodność procedur diagnostycznych, zabiegowych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego stale rośnie, co implikuje stałą potrzebę analizy, oceny, weryfikacji DRL. W piśmiennictwie naukowym, w aktach prawnych istnieje niedobór opublikowanych diagnostycznych poziomów referencyjnych.
Cel: Wyznaczenie lokalnych DRL w procedurach tomografii komputerowej i radiologii zabiegowej.
Materiał i metody: Grupa badawcza-932 pacjentów poddawanych tomografii komputerowej (głowy/klatki piersiowej/jamy brzusznej/mięśnia sercowego), procedurom radiologii zabiegowej (ablacja/trombektomia mechaniczna/arteriografia tętnic mózgowych/przezskórna angioplastyka balonowa kończyny dolnej/stentowanie tętnic szyjnych/wszczepienie stentgraftu do jamy brzusznej) w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, w okresie lipiec-sierpień 2021 oraz styczeń-maj 2022 roku. Badania przeprowadzono przy użyciu tomografu komputerowego Somatom Force (Siemens), tomografu komputerowego Optima 540 (GE), robota naczyniowego Artis Zeego (Siemens), Artis Zee Ceiling (Siemens). Wartość DRL określono jako 75 percentyl rozkładu zmienności parametrów dozymetrycznych.
Wyniki: CT serca (wyniki ogólne):1108mGycm; CT serca(70+/-5kg):1151mGycm; CT głowy badanie podstawowe: 973,2mGycm; CT głowy bez/z kontrastem: 2105,8mGycm; CT klatki piersiowej badanie podstawowe: 181mGycm; CT klatki piersiowej HRCT: 280,3mGycm; CT klatki piersiowej bez i z kontrastem:1200mGycm; CT jamy brzusznej badanie podstawowe:892 mGycm; CT jamy brzusznej bez/z kontrastem: 2554,2mGycm; ablacja:2356,0μGym2; trombektomia tętnic mózgowych+arteriografia:8431,0μGym2; PTA kończyny dolnej:1433,5μGym2; stentowanie tętnic szyjnych:1379,2μGym2; wszczepienie stentgraftu do jamy brzusznej:28824,5 μGym2.
Wnioski*: Wyznaczone DRL dla większości procedur tomografii komputerowej przyjmują niższe wartości względem odpowiadającym im wartościom zamieszczonym w RMZ z dnia 3 kwietnia 2017 roku. Procedury radiologii zabiegowej, nie zostały ujęte w rozporządzeniu, tym samym wyznaczone dla nich diagnostyczne poziomy referencyjne mogą stanowić wartości odniesienia.

Sesja Diagnostyka obrazowa

Mrs Wiktoria Piłat (Śląski Uniwersytet Medyczny)

Co-author

Dr Joanna Kidoń (III Katedra Kardiologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach / Dział Fizyki Medycznej, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach)