Wiązka Protonowa w Medycynie: Od Teorii do Zastosowań

Europe/Warsaw
Sala Seminaryjna (Centrum Cyklotronow Bronowice IFJ PAN)

Sala Seminaryjna

Centrum Cyklotronow Bronowice IFJ PAN

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk ul. Radzikowskiego 152 31-342 Kraków
Marzena Rydygier
Opis

Współczesna radioterapia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która łączy osiągnięcia fizyki, biologii i medycyny w celu skutecznego leczenia nowotworów. W szczególności radioterapia protonowa stanowi przełom w precyzyjnym dostarczaniu dawki, umożliwiając maksymalne oszczędzanie zdrowych tkanek przy jednoczesnym skutecznym niszczeniu komórek nowotworowych. Jej rozwój przyczynił się do powstania nowych technologii, takich jak terapia FLASH, oferująca możliwość leczenia nowotworów przy ultra-wysokiej mocy dawki i minimalnych efektach ubocznych.

Celem niniejszego kursu jest nie tylko przedstawienie podstaw teoretycznych radioterapii protonowej, ale także dogłębne omówienie fizyki interakcji protonów z materią, metod dozymetrycznych oraz nowych strategii terapeutycznych. Program opiera się na wynikach najnowszych badań, w tym na zagadnieniach związanych z projektem „Optymalizacja metod napromieniania i charakterystyka dozymetryczna wiązki protonowej FLASH” (NdS-II/SP/0292/2024/01), co pozwoli uczestnikom na zapoznanie się z aktualnym stanem wiedzy i przyszłymi kierunkami rozwoju tej technologii.

Szkoła skierowana jest do lekarzy, fizyków medycznych, inżynierów, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych nowoczesnymi metodami leczenia nowotworów.